„Standardy w Pomocy”
Podwórkowa Gwiazdka – Sąsiedzi łączcie się!
17-11-2017
W grudniu w całej Warszawie już po raz ósmy odbędzie się Podwórkowa Gwiazdka. Jest to wyjątkowa akcja sąsiedzka, do której dołączyć może każde sąsiedztwo.
IV Seminarium Warszawskiego Laboratorium Innowacji Lokalnych
16-11-2017

Zapraszamy na IV Seminarium Warszawskiego Laboratorium Innowacji Lokalnych pt. “Wola na sprzedaż – biznes i lokalność”, które odbędzie się 27 listopada w godzinach 10:00 – 13:00 w Cafe PoWoli, ul. Smocza 3. 

Seminarium „Kampanie społeczne – uświadamiaj, edukuj, zmieniaj”
09-11-2017
Nie wiesz jak przeprowadzić skuteczną kampanię społeczną w społeczności lokalnej? To seminarium jest dla Ciebie!
Sprawozdanie z seminarium „Rozwój społecznościowy oparty na zasobach – czyli siła relacji i współdziałania”
29-09-2017
Publikujemy podsumowanie seminarium dla Organizatorów Społeczności Lokalnych, które odbyło się w Michałowicach w dniach 19-20.06.2017 r.
„Rozwój społecznościowy oparty na zasobach – czyli siła relacji i współdziałania”
28-06-2017
19-20 czerwca Reguły (gmina Michałowice) były miejscem spotkań Organizatorów Społeczności Lokalnej z całej Polski. Na szóste już z kolei seminarium przyjechało 64 przedstawicieli/lek ośrodków pomocy społecznej.
Certyfikat Jakości CAL za wdrażanie modelu Organizowania Społeczności Lokalnej dla OPS w Libiążu – gratulujemy!!!
07-06-2017
W maju 2017 roku Ośrodek Pomocy Społecznej w Libiążu został wyróżniony Certyfikatem Jakości CAL za wdrażanie modelu Organizowania Społeczności Lokalnej (OSL).
Forum Organizatorów Społeczności Lokalnej zaprasza!
25-04-2017
Zapraszamy pracowników socjalnych, organizatorów społeczności lokalnej, animatorów społecznych do udziału w seminarium pt.: „Rozwój społecznościowy oparty na zasobach – czyli siła relacji i współdziałania” Seminarium odbędzie się w Urzędzie Gminy Michałowice w Regułach w dniach 19 -20 czerwca 2017 r. Przedsięwzięcie organizowane jest w oparciu w partnerską współpracę: Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Michałowice, Środowiskowego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brwinowie, Stowarzyszenia K40, Ogólnopolskiego Forum Organizatorów Społeczności Lokalnej oraz Centrum Wspierania aktywności Lokalnej – CAL. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Pan Krzysztof Grabka – Wójt Gminy Michałowice. Serdecznie zapraszamy Pobierz: zaproszenie_seminarium
         
Refleksje z seminarium: „Zbuntowani czy zblazowani – Młodzi w społeczności lokalnej”. Praca z młodzieżą-wyzwanie dla organizatora społeczności lokalnej.
02-03-2017
Seminarium miało wymiar edukacyjny w obszarze wymiany doświadczeń dla osób, które pracują na co dzień lub planują pracę metodą organizowania społeczności lokalnej z wykorzystaniem potencjału młodzieży.
Zapytanie ofertowe w ramach procedury rozeznania rynku
03-02-2017
Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL z siedzibą w Warszawie przy ul. Paca 40, zwane dalej Zamawiającym, przeprowadza procedurę rozeznania rynku polegającej na wyłonieniu ekspertów merytorycznych opracowujących scenariuszy warsztatów w projekcie pn. „Aktywizacja społeczno-zawodowa w Dzierżoniowsko-Kłodzko-Ząbkowickim Obszarze Interwencji” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 – 2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Kawiarnia dla Seniora – praca środowiskowa OPS w Policach
19-12-2016
Starzejące się społeczeństwo jest zagrożone wykluczeniem społecznym.
CAL z nominacją do Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej „Dla Dobra Wspólnego”.
13-12-2016
Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL zostało nominowane do Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej „Dla Dobra Wspólnego” w kategorii "Dzieło - przedsięwzięcie, projekt".
„Zbuntowani czy zblazowani – Młodzi w społeczności lokalnej”. Praca z młodzieżą – wyzwanie dla organizatora społeczności lokalnej.
07-11-2016
Serdecznie zapraszamy na seminarium pt. „Zbuntowani czy zblazowani - Młodzi w społeczności lokalnej”. Praca z młodzieżą – wyzwanie dla organizatora społeczności lokalne, które odbędzie się 2 grudnia 2016 r. w Warszawie w siedzibie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej – CAL ul. Paca 40.
Odpowiedzialnie, społecznie, lokalnie – tak pracują we Włocławku.
22-07-2016
„Hej Kujawy”  –  Odpowiedzialnie Społecznie Lokalnie  czyli  barwy OSL na przykładzie włocławskich praktyk”.
Dzień Sąsiada dotarł do Polic!
07-07-2016
Pomysł organizowania Dnia Sąsiada podchwyciły CALe w całej w Polsce. I tak Dzień Sąsiada dotarł do Polic w woj. zachodnio-pomorskim.
Podpowiadają rodzicom jak spędzić czas z dzieckiem – „Mamo, Tato, co Wy na to”
09-03-2016
Od lutego 2016 roku po raz kolejny będzie realizowany projekt „Mamo, Tato, co Wy na to”, organizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej, Przedszkole Publiczne nr 11 w Policach i Radę Osiedla nr 7 w Policach.
Znajdź swoją orbitę na Kowalowcu!
03-03-2016
Społeczność lokalna dzielnicy Kowalowca w Radomsku, której liderami są głównie seniorzy, od niespełna dwóch lat podejmuje działania społecznie aktywizujące.
Ubiegłorocznych wspomnień czar
16-02-2016
Kiedy pytają mnie czy można połączyć pracę terenowego pracownika socjalnego z rolą organizatora społeczności lokalnej, odpowiadam: można, ale zależy to w dużej mierze od osób, z którymi współpracuję. I nie mam tu na myśli tylko swojego koleżeństwa z rejonu, ale także nauczycieli, wychowawców świetlic oraz szeregu osób, które nieraz całkiem przypadkowo stają na naszej drodze.
Wkrótce wiosna, powoli szukamy inspiracji na wakacje!
Niedługo nadejdzie długo oczekiwana wiosna:-). Proponujemy przypomnieć co ciekawego działo się na podwórkach naszych miast i miasteczek. Tym razem poszukamy pomysłów na to jak zaangażować mieszkańców i partnerów lokalnych w działania, które pomagają integrować społeczność.
Najpiękniejsze Świąteczne wspomnienia z Nowego Sącza.
12-02-2016
Sądeckie firmy Centrum Medycyny Estetycznej, Laseroterapii i Kosmetologii Mariposa Med-Spa oraz grupa sądeckich motocyklistów Bikersów zgłosiły się w grudniu 2015 r. do MOPS Nowy Sącz z propozycją podjęcia wspólnie inicjatywy zorganizowania pomocy dla dzieci z rodzin najbardziej potrzebujących.
Podsumowanie seminarium.
11-02-2016
W listopadzie zeszłego roku w Warszawie w siedzibie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej odbyło się seminarium pod tytułem "Studium pozytywnego myślenia o zmianach w społecznościach lokalnych - czyli Model ABCD (Assets Based Community Development) z perspektywy Warszawskich doświadczeń".
Odbyło się kolejne spotkanie Zarządu OFOSL.
W piątek 5 lutego odbyło się kolejne spotkanie członków zarządu Ogólnopolskiego Forum Organizatorów Społeczności Lokalnej.
Stanowisko OFOSL wobec wprowadzonych w 2015 r. zmian do ustawy o pomocy społecznej.
11-12-2015
Chcąc skutecznie pracować ze społecznościami lokalnymi i efektywnie realizować wytyczane nam zadania grupa praktyków Ogólnopolskiego Forum Organizatorów Społeczności Lokalnych przedstawia  Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej swoje stanowisko wobec wprowadzonych zmian do ustawy o pomocy społecznej oczekując na istotne zmiany.
CAL zapraszamy na „Studium pozytywnego myślenia o zmianach w społecznościach lokalnych – czyli Model ABCD (Assets Based Community Development) z perspektywy Warszawskich doświadczeń”.
29-10-2015
Seminarium ma na celu pokazanie nowego podejścia i rozumienia pracy socjalnej skupiającej się w swojej filozofii na ujawnieniu tego, że nie ma większej siły niż ta, w której społeczność odkryje sama na czym jej zależy, bo to daje podstawę do dalszej pracy. A to co daje napęd do działania, to odkrycie siły danej społeczności, która poradzi sobie nawet w najtrudniejszych okolicznościach.
Modelowy Standard Aktywnej Integracji – przepis na wdrażanie programów rewitalizacji społecznej. Jak korzystać i jak przekazywać wiedzę partnerom społecznym.
14-08-2015
Od lipca w całej Polsce ruszyły 3-dniowe warsztaty dla pracowników publicznych instytucji pomocy i integracji społecznej w zakresie opracowania i realizacji programów rewitalizacji społecznej.
Rewitalizacja społeczna 2015 – są jeszcze wolne miejsca! Mamy nowe terminy! Zapraszamy!
02-07-2015
Pracujesz z zaniedbanymi i wykluczonymi społecznościami? Zależy Ci na rewitalizacji swojej miejscowości czy osiedla? a nie wiesz jak się do tego zabrać, zastanawiasz się jak pobudzać rozwój lokalny i wprowadzić zmianę poprzez wzrost aktywności społecznej?
Osoby zajmujące się Organizowaniem Społeczności Lokalnej w Tłuszczu to ludzie z pasją!
01-06-2015
Co najbardziej zapamiętali uczestnicy Seminarium „Aktywizacja, Społeczność, Przedsiębiorczość – doświadczenia OPS Tłuszcz”? Prezentujemy refleksje niektórych z nich.
Organizowanie społeczności lokalnej – jak to robią w Tłuszczu.
25-05-2015
Po raz kolejny  seminarium w ramach Ogólnopolskiego Forum Organizatorów Społeczności Lokalnej odbyło się tym razem w Tłuszczu (18-19.05.15).
„Trzy Podwórka” nadal działają!
30-04-2015
Społeczność dzielnicy „Trzech Podwórek” aktywnie uczestniczy w poprawie estetyki własnego otoczenia oraz zmianie negatywnych stereotypów na temat dzielnicy. Pośród mieszkańców wyłoniła się grupa obywatelska, która podjęła się prac remontowych na rzecz całej społeczności sąsiedzkiej. Takie działania służą wzmacnianiu współodpowiedzialności za realizację przedsięwzięcia oraz zawiązują samopomoc sąsiedzką. Liderki „Trzech Podwórek” z własnej inicjatywy przygotowywały ciepłe posiłki w Klubie Wolontariusza dla ekipy remontowej. Dzięki postawie mieszkańców, udało się pozyskać wielu partnerów, sponsorów wspierających inicjatywy społeczności lokalnej.  Zamieszczone nagranie przedstawia docenienie  inicjatywy mieszkańców przez samorząd Miasta.  

  Anna Kowalczyk  

Zespół ds. Organizacji Społeczności Lokalnej w Dziale Innowacyjnej Pracy Środowiskowej MOPS w Radomsku

 
Aktywnie na Kowalowcu
Społeczność lokalna dzielnicy „Kowalowiec” w pomieszczeniach po „starej plebanii” zorganizowała spotkanie poświąteczne pn. „Wspólne jajeczko”.
AGRAFKA – spinanie pokoleń
29-04-2015
Agrafka służy każdemu od pokoleń (starszym do celów użytkowych, młodym często zbuntowanym jako oryginalna ozdoba lub biżuteria), dlatego została użyta jako nazwa projektu, ponieważ dosłowne i w przenośni spina pokolenia.
Zapraszamy na Seminarium „Aktywizacja, Społeczność, Przedsiębiorczość – doświadczenia OPS Tłuszcz”
21-04-2015
Zapraszamy pracowników instytucji pomocy i integracji społecznej, organizatorów społeczności lokalnej, animatorów społecznych na Seminarium pt  "Aktywizacja, Społeczność, Przedsiębiorczość - doświadczenia OPS Tłuszcz".
WSPÓLNYMI SIŁAMI
26-03-2015
Zaczęło się od pomocy przy kolportażu jedzenia z Radomskiego Banku Żywności. Organizatorzy społeczności lokalnej włączyli  w to mieszkańców osiedli socjalnych.
„Rozwój społeczności lokalnych w Europie. W kierunku wspólnych założeń i porozumienia”
16-03-2015
Publikacja jest raportem projektu Aktywni Obywatele, Aktywne Społeczności wspieranego przez Europe for Citizens programme of the European Commission i przygotowanego przez European Community Development Network.
Razem dla Izy
W ostatnim czasie na ternie gminy Iłża (woj. mazowieckie) wzrosła liczba dzieci potrzebujących specjalistycznej opieki medycznej. Wśród takich dzieci znalazła się mała Iza, która od 3 roku życia walczy z chorobą nowotworową (białaczką).
„Tak” dla działań na rzecz społeczności!
02-03-2015
Kryterium oceny organizatorów społeczności lokalnej jest liczba obywateli, grup, organizacji, które mówią „tak” dla działania na rzecz społeczności.
Certyfikat CAL dla Ośrodka Pomocy Społecznej w Mieroszowie!!!
Najważniejszym z zasobów, jakie mają wszystkie społeczności, jest gotowość do działania na rzecz czegoś na czym im zależy. W Ośrodku Pomocy Społecznej w Mieroszowie wiedzą jak te zasoby wydobyć.
Certyfikat CAL dla MOPS w Brodnicy!
16-02-2015
MOPS w Brodnicy (woj. kujawsko-pomorskie) 5 lutego otrzymał Certyfikat Jakości CAL. Poniżej przedstawiamy wywiad z pracownikami ośrodka.
Jak Program Aktywności Lokalnej organizuje społeczność
30-01-2015
W październiku ubiegłego roku uczestniczki Programu Aktywności Lokalnej „Aktywny Plac Grunwaldzki” wspólnie z animatorem lokalnym przeprowadziły na swoim podwórku inicjatywę społeczną - Sadzenie krzewów ozdobnych.
SPOTKANIE W SAMO POŁUDNIE
29-01-2015
W samo południe 15 stycznia odbyło się uroczyste otwarcie siedziby Programu Aktywności Lokalnej „Złota Jesień” w Krakowie.
Inicjatywa lokalna – Nadodrzańskie Mikołajki
27-01-2015
Inicjatywa lokalna - Nadodrzańskie Mikołajki Mikołajki to dzień, na który czekają wszystkie dzieci. Pamiętając o dzieciach z najuboższych rodzin, aktywni mieszkańcy Nadodrza i Kleczkowa – uczestnicy Akademii Lidera prowadzonej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu, podjęli inicjatywę lokalną zorganizowania imprezy Mikołajkowej.
Nowa publikacja CAL
23-01-2015
Prezentujemy nową publikację "W kierunku spolecznościowej pracy socjalnej. Edukacyjno-środowiskowe determinanty interwencji publicznej" autorstwa dr Bohdana Skrzypczaka.
OPS MIEROSZÓW na drodze do OSL
31-12-2014
Zrozumienie idei OSL przez pracowników naszego OPS, dostrzeżenie korzyści jakie niesie ze sobą wdrażanie tej metody pracy, a mianowicie możliwość angażowania ludzi do wspólnie projektowanych inicjatyw, zwiększenie różnorodności działań przez ośrodek znacząco  wpływa na efektywniejszą pracę ze społecznością.
Ostateczna wersja Modelu OSL jest już dostępna!
29-12-2014
Model OSL odwołuje się do polskiej tradycji pracy środowiskowej rozwijanej w ramach pedagogiki społecznej, w tym zwłaszcza propagowanego przez Helenę Radlińską w okresie międzywojennym podejścia opartego na „przekształcaniu środowiska siłami środowiska”.
Nowy numer czasopisma „Empowerment”
22-12-2014
Przedstawiamy Państwu kolejny – szósty już numer czasopisma „Empowerment”, który poświęcamy niemal w całości przyszłości polityki społecznej w Polsce w kontekście kończących się projektów systemowych PO KL w ramach perspektywy finansowej 2007-2013.
Organizowanie społeczności lokalnej – nowa jakość, perspektywa, wyzwanie
01-12-2014
Merytorycznie, praktycznie, emocjonalnie i kulturalnie – tak można opisać atmosferę konferencji, która odbyła się w Krakowie w dn. 24-25 listopada.
„Wspólna Sprawa”
Jednym z zadań w pracy animatora lokalnego jest poszukiwanie siły społeczności, a radością doświadczanie tej siły poprzez konkretne działania.
Kocykowe Miasteczka – wspomnienia z lata
26-11-2014
Pobudzanie do aktywności społeczności lokalnej, a także metodyczne organizowanie środowiska krok po kroku przyczynia się do wzmacniania współpracy członków tej społeczności.
Życzenia z okazji Dnia Pracownika Socjalnego
21-11-2014
Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego składamy serdeczne życzenia dla pracowników socjalnych w całej Polsce.
Mieszkańcy Warszawy budzą sąsiadów z zimowego snu
19-11-2014
Stołeczne Centrum Współpracy Obywatelskiej i Q Ruch Sąsiedzki zapraszają do udziału w Podwórkowej Gwiazdce!
Nowy CAL organizuje społeczność lokalną!
17-11-2014
Kolejne Centrum Aktywności Lokalnej powstało przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Gryfinie, który otrzymał Certyfikat Jakości CAL.
Zaproszenie na konferencję: Organizowanie społeczności lokalnej – nowa jakość, perspektywa, wyzwanie
03-11-2014
CAL, MOPS Kraków oraz Forum OSL zapraszają na konferencję „Organizowanie społeczności lokalnej – nowa jakość, perspektywa, wyzwanie” w dn. 24-25.11.2014 w Krakowie.
Wizerunek Pracownika Socjalnego a OSL
28-10-2014
Pracownik socjalny, ilekroć zapytam w środowisku: „kim jest?”, „czym się zajmuje?”, słyszę odpowiedzi: „ten, co chodzi po domach”,  „ten, który odbiera dzieci” lub po prostu „nie wiem”. Kiedy pytanie wkracza w ramy instytucjonalne, jak pomoc społeczna słyszę dodatkowo: „dawcy zasiłków”.
Skąd czerpać siły w OSL – czyli organizator w działaniu.
27-10-2014
Skąd czerpać siły w OSL? To dobre pytanie, zważywszy gdy skupimy się na samym organizatorze społeczności lokalnej.
Nowi Animatorzy Społeczni nagrodzeni!
22-10-2014
10 października podczas seminarium "Środowisko życia i edukacja społeczna" w Warszawie wręczono nagrody im. Heleny Radlińskiej. Grono Laureatów powiększyło się o 10 nowych osób z całej Polski, z czego cztery otrzymały wyróżnienia specjalne.
Z kart pamiętnika Pani Henryki – uczestniczki Klubu Seniora „Po drugiej stronie tęczy” w Łapach, cz. II.
13-10-2014
Zajęcia z wizażu z Zuzią przyniosły nam wiele radości i zadowolenia. Śmiałyśmy się z siebie, kiedy to nałożyłyśmy maseczki na twarz i ręce.
EMPOWERMENT – kolejny numer
30-09-2014
Przedstawiamy Państwu kolejny - już 5 numer czasopisma EMPOWERMENT, który w całości poświęcamy problematyce samorządowej i inwestycyjnej polityce społecznej.
Zapraszamy na konferencje promujące osiągnięcia projektu „Rewitalizacja społeczna”
26-09-2014
Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL zaprasza do udziału w konferencjach promujących osiągnięcia projektu systemowego „Rewitalizacja społeczna”.
Z kart pamiętnika Pani Henryki – uczestniczki Klubu Seniora „Po drugiej stronie tęczy” w Łapach.
25-09-2014
"Udało się! Z zasiedziałych w domach babć i dziadków można wykrzesać talenty, dać radość samorealizacji". "…56 lat nie widzieliśmy się, a Klub Seniora pozwolił nam się spotkać".
Seria poradnicza „ABC organizowania społeczności lokalnej”
16-09-2014
Organizowanie i wspieranie w rozwoju społeczności lokalnych zaczyna być ważnym nurtem w pomocy społecznej. Docenienie roli wspólnot w rozwiązywaniu problemów, tworzenie programów i projektów odwołujących się do idei solidaryzmu społecznego, pracy na potencjałach ludzi i idei empowermentu są nową odsłoną aktywnej pomocy społecznej.
Piknik Sobota z Sąsiadem – „Potyczki Rodzinne”
15-09-2014
W dniu 23 sierpnia 2014r. w Kamieńczyku k/Wyszkowa  odbył  się Piknik Sobota z Sąsiadem  „Potyczki Rodzinne”.
KONKURS DOLNOŚLĄSKI PRACOWNIK SOCJALNY ROKU 2014
12-09-2014
W tym roku rusza druga edycja konkursu na Dolnośląskiego Pracownika Socjalnego Roku. Jego celem jest wzmocnienie roli i prestiżu pracy socjalnej a także poprawa wizerunku pracownika socjalnego w społeczeństwie jak również integracja i wzmocnienie osób i podmiotów pracujących w obszarze pomocy społecznej.
Doradztwo w toku.
05-09-2014
Już prawie 100 ośrodków w całej Polsce w lipcu i sierpniu uczestniczyło w bezpłatnych spotkaniach z doradcami CAL na temat rozwoju środowiskowej pracy socjalnej/organizowania społeczności lokalnej oraz wprowadzanych zmianach w ustawie o pomocy społecznej.
Projekt KOTŁOWNIA
29-08-2014
Od czego się zaczęło? Od marzeń o miejscu, w którym młodzież mogłaby się spotykać. Tak po prostu pobyć ze sobą ale też rozwijać zainteresowania, organizować warsztaty, wymyślać kolejne projekty, a potem je realizować.
Nowa publikacja „Makropraktyka pracy socjalnej”
26-08-2014
Książka Social Work Macro Practice (Makropraktyka pracy socjalnej) jest systemowym wprowadzeniem do pracy na poziomie społeczności w szczególności trudnych i wieloproblemowych. 
Wolontariat jako narzędzie w organizowaniu społeczności lokalnej na przykładzie Stowarzyszenia „Mocni Razem”
„Wolontariat to nie tylko dawanie czegośœinnym, to również możliwość wzięcia czegoś dla siebie — umiejętności, kompetencji i nowych doświadczeń”.
OSIEDLE „BAGNO” W SZOPIENICACH – zmiany są możliwe
18-08-2014
Co można zrobić pracując w oparciu o model organizowania społeczności lokalnej? Jak uaktywnić ludzi do zmiany swojego otoczenia? Czy możliwe jest wypracowanie trwałych zmian? Historia Osiedla „Bagno” pokazuje, że zmiany są możliwe i mają charakter trwały.
Wartości dla przyszłości
01-08-2014
W ramach projektu : „Ja, mój dom, moja ulica, moje życie”, który jest częścią Programu rewitalizacji Miasta Radomsko, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej organizuje kampanię społeczną  „Wartości dla przyszłości”. Celem kampanii jest promocja w społeczeństwie uniwersalnych wartości takich jak miłość, przyjaźń, zdrowie, tradycja, wolność.
„Kowalowiec” w działaniu
Dzielnica „Kowalowiec” w Radomsku wchodzi w obszar objęty programem Rewitalizacji „Ja, mój dom, moja ulica, moje życie”. Mieszkańcy dzielnicy przy wsparciu pracowników socjalnych-organizatorów społeczności lokalnej dołączyli do programu nie w charakterze pasywnych odbiorców a jako i inicjatorzy i organizatorzy działań.
„Powrót do Średniowiecza” zaktywizował społeczności lokalne
29-07-2014
Angażowanie społeczności lokalnej w działania od początku do końca we wszystkie etapy pracy: planowanie, podział odpowiedzialności, realizację czy ewaluację sprawia, że społeczność staje się zdecydowanie bardziej odpowiedzialna za podejmowane przedsięwzięcia i ma większe poczucie wpływu. Przy takim podejściu przedstawiciele społeczności lokalnej nie tylko mają możliwość przedstawienia własnych pomysłów, sugestii ale także poddają je analizie oraz wspólnie rozpoznają własne zasoby. Wspólny udział w różnego rodzaju wydarzeniach lokalnych poprawia relacje między członkami społeczności oraz rozwija sieć współpracy wewnątrz społeczności i na zewnątrz.
Radomskie „Zielone ławeczki”
25-07-2014
Są miejsca, gdzie ludzie tylko dlatego że tam mieszkaja, narażeni są na złe postrzeganie przez  mieszkańców innych osiedli. Takimi miejscami są z pewnością osiedla socjalne.
Proces tworzenia wioski tematycznej – nie jest łatwo, ale warto.
30-06-2014
Organizacja Społeczności Lokalnej to sztuka wciągania ludzi w zmianę, w proces przekształcania rzeczywistości, przełamywania barier mentalnych.
Nowa publikacja z serii „ABC organizowania społeczności lokalnej. Poradnik cz. I
20-06-2014
Na pytanie co to znaczy być organizatorem społeczności lokalnej? próbowali odpowiedzieć autorzy I części poradnika "Organizator społeczności lokalnej – refleksyjny praktyk"  z serii „ABC organizowania społeczności lokalnej".
„Potrafię pomóc sobie i swoim bliskim”
Jedną z grup osób szczególnie zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym są osoby z zaburzeniami psychicznymi.
Czwarty numer czasopisma „Empowerment”
04-06-2014
Czwarty numer czasopisma „Empowerment” poświęcamy innowacjom w polityce społecznej, które stanowią niezwykle ważny aspekt rozwoju usług, metod i instrumentów wykorzystywanych w systemie pomocy i integracji społecznej, czy w innych systemach zabezpieczenia społecznego.
Ogólnopolskie Forum Organizatorów Społeczności Lokalnej – Zarząd wybrany
Podczas II Konferencji Upowszechniającej OGÓLNOPOLSKIE FORUM ORGANIZATORÓW SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ, która miała miejsce  w Warszawie w dniach 14-15 kwietnia 2014r. Odbyło się I Walne Zebranie Członków Forum na którym zgodnie ze Statutem został wybrany Zarząd – organ wykonawczy Forum.
Nowa publikacja
16-05-2014
Silniejsze społeczności. Jak budować potencjał społeczności i sektora publicznego - książka Steva Skinnera stanowi wprowadzenie w tematykę budowania potencjału lokalnych społeczności
Jak prowadzić grupę samopomocową w procesie OSL?
25-04-2014
Działania oparte na samopomocy, są obecne w procesie organizowania społeczności lokalnej poprzez działalność grup samopomocowych. Inicjowane przez  organizatora społeczności lokalnej, są wykorzystywane jako narzędzie do pobudzania ludzkiej aktywności oraz rozwiązywania problemów
Człowiek nie żyje w próżni (część II)
Zapraszamy do przeczytania drugiej części wywiadu z Dorotą Rybarską – Jarosz, dyrektorką Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Szczecinie
Człowiek nie żyje w próżni (część I)
24-04-2014
Zapraszamy do przeczytania pierwszej części wywiadu z Dorotą Rybarską – Jarosz, dyrektorką Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Szczecinie
Co pracownicy socjalni mówią o organizowaniu społeczności lokalnej?
Faza upowszechniania w projekcie „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej” to był czas szkoleń, spotkań i rozmów w gronie pracowników socjalnych, których tematem przewodnim było organizowanie społeczności lokalnej
Nowe publikacje CAL
23-04-2014
Asset Based Community Development (ABCD) to skuteczna metoda, która skupia się na odkrywaniu i mobilizacji zasobów, które już w społeczności istnieją
Forum OSL – idziemy dalej
15-04-2014
Zakończyła się II Konferencja Upowszechniająca Forum Organizatorów Społeczności Lokalnej, która odbywała się w Warszawie w dniach 14-15 kwietnia.
Konferencja – Forum organizatorów społeczności lokalnej
14-04-2014
Organizatorzy Społeczności Lokalnej spotkali się na II Konferencji Upowszechniającej w Warszawie. Co może przynieść trwałą zmianę i poprawę jakości życia jednostki, jak model organizowania społeczności lokalnej (OSL) wpisuje się w nurt pomocy społecznej w Polsce i jakie dylematy niepokoją pracowników socjalnych, którzy wdrażają model OSL w życie - te i inne tematy podejmowane są w trakcie dzisiejszego dnia konferencji.
Angażować do współpracy
08-04-2014
Podążam za gotowością do pracy tych wszystkich, którzy chcą aby im towarzyszyć - mówi Elżbieta Ewa Wnęk z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu w rozmowie z Moniką Makowiecką.
Model organizowania społeczności lokalnej wypływa na szerokie wody
04-04-2014
A co najważniejsze - praktyczna wiedza zdobyta przez ponad trzy tysiące pracowników socjalnych z proponowanymi rozwiązaniami w zakresie aktywizowania społeczności lokalnych. To wszystko ma zapoczątkować zmiany w podejściu do pracy ze środowiskami trudnymi, zaniedbanymi.
Dlaczego relacje są ważne? Networking w rozwoju społecznościowym
28-03-2014
Zapraszamy do lektury kolejnej z serii tłumaczeń publikacji zagranicznych skierowanych do pracowników socjalnych pracujących metodą środowiskową
Rozwój zawodowy sprzyja OSL
25-03-2014
Nowe kompetencje wykorzystuję w pracy zawodowej, mam szersze możliwości działania, podejmuję większe wyzwania zawodowe – mówi Małgorzata Paluch z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Sączu w rozmowie z Moniką Makowiecką
Seniorzy w działaniu
24-03-2014
Wszyscy jesteśmy tak zakręceni, figla wielkiego spłatał nam los, chcemy być młodzi, zadowoleni lecz temu przeczy nasz siwy włos – śpiewają seniorzy z Klubu „Kalina” w Bystrzycy.
W drodze o nowe oblicze pomocy społecznej
19-03-2014
Konferencja „Aktywna Wspólnota - o nowe oblicze pomocy społecznej”, która zakończyła się w zeszłym tygodniu była podsumowaniem czteroletniego projektu „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej”
Budować zaufanie
18-03-2014
Zawsze wierzyłam w ludzi i mimo tego, że ta wiara bywała wystawiana na próbę, nadal wierzę - mówi Sylwia Grupińska wicedyrektorka Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie w rozmowie z Moniką Makowiecką
Od pracy na problemach do pracy na potencjałach
14-03-2014
Za nami drugi dzień konferencji „Aktywna wspólnota – o nowe oblicze pomocy społecznej”
Organizowanie Społeczności Lokalnej – praktyka społeczna oparta na dowodach zmiany
Co blokuje więziotwórczą politykę społeczną i dlaczego reguły formalne wypierają merytorykę? Jak transmitować strategie ogólne na poziomy regionalne?
Jak zaplanować kampanię społeczną?
11-03-2014
Lokalna kampania społeczna to przykład działań edukacyjno – uwrażliwiających, realizowanych przy aktywnym udziale mieszkańców, w ramach organizowania społeczności lokalnej.
Dylematy rozwoju usług społecznych w Polsce
10-03-2014
Prezentujemy Państwu trzeci numer czasopisma „Empowerment”
Jak przygotować debatę obywatelską?
28-02-2014
Pozwala poznać bliżej określony problem, przyjrzeć się możliwościom jego rozwiązania, zapoznać się z opiniami innych. Debata obywatelska - jako narzędzie pracy organizatora społeczności lokalnej, płaszczyzna wymiany poglądów, ujawniania różnic, sprzecznych opinii
Pokonać obawy
Zmian trzeba dokonać nie tylko w ośrodku pomocy społecznej, ale również w sobie, a może przede wszystkim w sobie, mówi Justyna Flisek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie, w rozmowie z Moniką Makowiecką.
Zaproszenie na konferencję „Aktywna wspólnota – o nowe oblicze pomocy społecznej”
18-02-2014
Konferencja „Aktywna wspólnota - o nowe oblicze pomocy społecznej”, która odbędzie się w dniach 13-14 marca 2014 r. w Warszawie  to kolejne spotkanie organizowane dla tych, którzy zawodowo zajmują się tematyką pomocy i integracji społecznej, przede wszystkim dla osób, kierujących ośrodkami pomocy społecznej – dyrektorów i kierowników.

OSL rozpoczyna zmianę
Zwiększa się świadomość obywatelska, mieszkańcy chcą mieć wpływ na to co się wokół nich dzieje, angażują się we wspólne inicjatywy – mówi Helena Masło Kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oławie w rozmowie z Moniką Makowiecką.   
Szkolenia OSL dla pracowników socjalnych – finiszujemy
17-02-2014
W dniu 7 lutego 2014 roku zakończyły się ostatnie szkolenia z zakresu „Organizowanie społeczności lokalnej – aktywna pomoc społeczna”.
Odpowiedź MPiPS na pytania ws. planowanych zmian w systemie pomocy społecznej
03-02-2014
Jest już odpowiedź MPiPS na 32 pytania Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej ws. planowanych zmian w systemie pomocy społecznej, które wprowadzi znowelizowana ustawa o pomocy społecznej.
Warto pracować z ludźmi
31-01-2014
Zrozumiałam, że to co robię ma sens, że nie wszystko osiąga się od razu, to jest proces, który postępuje – mówi Angelika Potyralska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Turku w rozmowie z Moniką Makowiecką.
Ważny jest człowiek
Momentami miewałam chwile słabości i chęć by rzucić to wszystko, przyznaje Alicja Wioletta Tempes z Ośrodka Pomocy Społecznej w Mieroszowie w rozmowie z Moniką Makowiecką.
Miejsce otwarte na ludzi
22-01-2014
Świetlice i kluby to ważne miejsca na mapie gminy Mieroszów, są zorganizowane na miarę potrzeb lokalnych społeczności. Spotyka się w nich zarówno młodsze jak i starsze pokolenie.
Dzwon – serce Głogoczowa
17-01-2014
Głogoczów - pomysł na wieś tematyczną okiem Ewy Chromniak - czyli, gdzie mogą Państwo zatrzymać się podróżując zakopianką?
Ojcowska anarchia
16-01-2014
Dziś o Gdańsku trochę inaczej niż ostatnio. Przestawiamy opowieść o pierwszej anarchistycznej ulicy w Gdańsku i o tym, że aby czegoś dokonać nie potrzeba urzędników i wielkich pieniędzy. Jak? Opowiedzą o tym Marianna Sitek-Wróblewska i Piotr Olejarczyk.
Kultura na opak – Opole
15-01-2014
Opole – miasto festiwalu. Tak jest znane w całej Polsce. Grupa młodych ludzi postanowiła dołożyć swoją cegiełkę do kulturalnej oferty, bo przecież „nie samym chlebem (a w Opolu – festiwalem) człowiek żyje”.
Nowa fala na Przymorzu
10-01-2014
My tylko chcemy, żeby mieszkańcom chciało się chcieć – mówi Lokalna Grupa, która formuje się w dzielnicy Gdańska Przymorze.
Bajki w Elblągu
08-01-2014
Czytają wszyscy. Nawet prezydent miasta wziął się za bajki i zaczął czytać. Dawno, dawno temu…
Gdybyśmy mieli cieplej
07-01-2014
Przed organizatorem społeczności lokalnej, praca z ludźmi stawia wiele wyzwań, nierzadko artykułowane przez nich potrzeby wydają się zbyt duże, trudne, a nawet niemożliwe do zabezpieczenia. O dylematach z tym związanych, z Hanną Osowską z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie rozmawia Monika Makowiecka.
Prace Laboratorium Innowacji Społecznej, III
03-01-2014
Oddajemy w Państwa ręce III zeszyt LIS pn. Praca socjalna jako edukacja ku zmianie. Od edukacji do polityki.
Publikacja: Pracownicy socjalni w procesie profesjonalizacji.
02-01-2014
Zapraszamy do lektury publikacji naukowej dr Marty Łuczyńskiej wydanej przez naszego partnera - Instytut Spraw Publicznych.
Odkrywać ludzi na nowo
Praca z ludźmi to przede wszystkim praca na zasobach, mówi Beata Łozowska z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czarnej Dąbrówce w rozmowie Moniką Makowiecką.
Nowy katalog praktyk, tom IV: Aktywne społeczności. Zmiana społeczna
27-12-2013
To już czwarty tom publikacji opowiadającej o działaniach w społecznościach lokalnych z całej Polski wydany w ramach projektu „Tworzenie i rozwijanie Standardów usług pomocy i integracji społecznej”.
Pudełko na jesień życia
Trwa akcja społeczna „Pudełko na jesień życia”, współorganizowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wejherowie. Jest to przykład współpracy prowadzonej w trosce o seniorów, przez lokalne instytucje i podmioty.
Zmiany, zmiany na Gostyńskiej
20-12-2013
Społeczność ulicy Gostyńskiej zmienia się z każdym dniem, mieszkańcy lepiej się znają, chętniej ze sobą rozmawiają, spotykają się i realizują wspólnie zaprojektowane działania. Ale co sprzyja zachodzącym zmianom?
Parytety w opałach
16-12-2013
Jak trzeba komuś pomóc, to pomagamy – mówi pani Jadwiga z gminy Sawin, która jest wiceprzewodniczącą Rady Gminy, wiceprzewodniczącą Stowarzyszenia Kobiet Gminy, członkinią Towarzystwa Regionalnego, no i jeszcze śpiewa w zespole Wrzos.
Bitwa o sztandar
10-12-2013
Pośród mieszkańców Roszek i Orpiszewa istniała wzajemna antypatia, której przyczyn większość nie potrafiła określić. Do czasu aż pojawił się historyk.
Nowa publikacja: „Umiejętności pomocne w pracy ze społecznością”
09-12-2013
Z przyjemnością informujemy o tym, że Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL wydało kolejną publikację dla wszystkich zainteresowanych tematyką pracą ze społecznością.
Wolanowska w akcji
05-12-2013
Wygranymi w konkursie budżetu obywatelskiego na rok 2014, są bez wątpienia mieszkańcy ulicy Wolanowskiej 75, spotykają się, dzielą zadaniami, są już gotowi do wcielenia w życie zaplanowanych działań.
Ze społecznością od 10 lat
03-12-2013
OSL kosztuje niewiele, ale kosztuje – mówi Ewa Kłosowska dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie w rozmowie z Moniką Makowiecką.
Co się dzieje na Trzech Podwórkach?
29-11-2013
Utworzenie Rady Mieszkańców, to kolejna inicjatywa jednej z radomszczańskich społeczności, będąca efektem długofalowej aktywności mieszkańców i kooperacji z lokalnymi partnerami.
Stawiamy na OSL
24-11-2013
„Aby dostrzec zmianę w społeczności, musimy jakiś czas poczekać” – mówi Wioletta Pal Zastępca Prezydenta Miasta Radomska, w rozmowie z Moniką Makowiecką.
Podwórko odczarowane
20-11-2013
Gdy mieszkańcy podwórek zauważyli, że ktoś się ich miejscem interesuje, sami zaczęli działać – opowiada Michał Skiba
Miodowe lata w Maciejowie
19-11-2013
W Maciejowie można teraz dowiedzieć się nawet, jak pszczoły i miód uka­zane są w Biblii: „Dobre słowa są plastrem miodu, słodyczą dla gardła, lekiem dla ciała” (Prz 16,24).
Jak budować sieć współpracy?
12-11-2013
Organizowanie społeczności lokalnej (OSL) to proces, który nie może być realizowany w pojedynkę, osoby pracujące tą metodą podejmują starania ukierunkowane na budowanie sieci współpracy, lokalnych struktur. Działanie to wymaga zaangażowania różnych osób, instytucji i podmiotów.
Co dalej? OFOSL o swojej przyszłości w gronie zespołu koordynacyjnego
07-11-2013
29 października odbyło się pierwsze po konferencji w Bielsko-Białej spotkanie zespołu koordynacyjnego Ogólnopolskiego Forum Organizatorów Społeczności Lokalnej. 
W Radiu Tok Fm o organizowaniu społeczności lokalnej
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Magdaleną Dudkiewicz, ekspertką Instytutu Spraw Publicznych oraz Hanną Osowską, specjalistką pracy socjalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wejherowie, na temat organizowania społeczności lokalnej.
Polskie tradycje pracy ze społecznością – Konferencja Pracowników Socjalnych
Polska ma bogate tradycje pracy ze społecznością. Niestety zapomniane – mówił Tomasz Kaźmierczak, ekspert Instytutu Spraw Publicznych podczas ostatniego, trzeciego dnia Konferencji Pracowników Socjalnych „Aktywna Pomoc Społeczna”.
Konferencja Pracowników Socjalnych: Praca ze społecznością w czasach kryzysu
05-11-2013
Przed jakimi problemami stoją lokalne społeczności w Wielkiej Brytanii, a przed jakimi te w Polsce? Jak stawiają im czoła? Czy praca metodą OSL może być receptą na kryzys? – o tym była mowa podczas drugiego dnia IV Konferencji Pracowników Socjalnych „Aktywna Pomoc Społeczna”.
Konferencja Pracowników Socjalnych: Sukcesy i trudności w aktywizowaniu mieszkańców
04-11-2013
Praca ze społecznością lokalną to wielkie wyzwanie, a droga do zaktywizowania mieszkańców nie jest łatwa. Ale przy odpowiedniej motywacji ludzi w nią zaangażowanych jest możliwa i przynosi bardzo konkretne rezultaty – to główne wnioski z pierwszego dnia IV Konferencji Pracowników Socjalnych „Aktywna Pomoc Społeczna”.
Dbasz o rozwój zawodowy – spróbuj OSL
30-10-2013
Zawód pracownika socjalnego to wyzwanie dla osób podejmujących zatrudnienie w instytucjach pomocy i integracji społecznej. Nieodzownie wiąże się z prowadzeniem pracy socjalnej z osobami, rodzinami i społecznościami borykającymi się z różnorodnymi problemami. Aby sprostać oczekiwaniom odbiorców usług i zaoferować profesjonalne wsparcie, osoby wykonujące tą profesję dbają o własny rozwój zawodowy.
Junior nie ma kompleksów
To najmłodsze pokolenie społeczności, która odmieniła oblicze Bałtowa – niewielkiej miejscowości, o której dziś mówi cała Polska.
Animator w każdym miejscu szuka zasobów i próbuje je uruchomić
29-10-2013
Zmienia się charakter opieki socjalnej z zasiłkowej na bardziej otwartą na społeczności lokalne. To zasługa animatorów, czyli tych, którzy z podopiecznymi pracują. Na czym polega ich praca?- o tym mówi dr. Marek Rymsza, ekspert Instytutu Spraw Publicznych w rozmowie z serwisem gazetapraca.pl
Stodoła artystyczna
28-10-2013
Do Marleny dzwonili niemal każdego dnia. Pytali: czy nie można by i dziś wykonać kolejnej pracy? – Uwierzyli, że warto stworzyć piękne miejsce –mówi Marlena.
Pokonać wątpliwości
25-10-2013
Mieszkańcy przekonali się, że mają wymierny wpływ na kształtowanie rzeczywistości – mówi Anna Krężel ze Środowiskowego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brwinowie, w rozmowie z Moniką Makowiecką, o prowadzonej pracy metodą organizowania społeczności lokalnej (OSL).
Młodzież siłą napędową OSL
23-10-2013
Organizowanie społeczności lokalnej kryje wiele niespodzianek, czasem przełomowym momentem bywa odkrywanie potencjału młodzieży, które uruchamia proces zmian. Młodzi ludzie dostrzegają nie tylko potrzeby własnej grupy, ale i społeczności w której żyją, dbają o zagospodarowanie przestrzeni publicznej, potrzebnych usług, czy też oferty czasu wolnego.
Południowe Mazowsze poznaje OSL
10-10-2013
Trwają szkolenia, pt. Organizowanie społeczności lokalnej – aktywna pomoc społeczna, tym razem z modelem OSL, zapoznawali się pracownicy socjalni z Południowego Mazowsza.
Zaproszenie na konferencję: Aktywna Pomoc Społeczna
07-10-2013
Dlaczego praca ze społecznością jest ważna w czasach kryzysu? Jak Brytyjczycy aktywizują lokalne społeczności? Jakich zmian możemy spodziewać się w ustawie o pomocy społecznej? – Te i inne pytania będą poruszane podczas IV Konferencji Pracowników Socjalnych, która odbędzie się w dniach 4-6 listopada 2013 w Warszawie.
Czas na zmiany w pomocy społecznej
30-09-2013
"Praca metodą organizowania społeczności lokalnej wymaga akceptacji i zaangażowania wielu środowisk" - o wsparciu dla instytucji pomocy i integracji społecznej mówi Wojewoda Podlaski Maciej Żywno w rozmowie z Moniką Makowiecką.
Pierwszy numer magazynu „Empowerment”
27-09-2013
Przedstawiamy pierwszy numer kwartalnika „Empowerment”, który na swoich łamach będzie prezentować problematykę z obszaru aktywnej i wielosektorowej polityki społecznej, systemu pomocy i integracji społecznej, pracy socjalnej i środowiskowej, ekonomii społecznej oraz aktywnej integracji.
Kolory Pomocy Społecznej – zmiany w Katowicach
26-09-2013
12 września, w Urzędzie Miasta Katowice odbyła się konferencja na temat zmian w rozwiązywaniu problemów społecznych w Katowicach. Konferencja towarzyszyła wystawie „Kolory Pomocy Społecznej”, w ramach projektu Standardy w Pomocy, realizowanego przez Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL. Jeszcze do 21. września wystawę jest prezentowana na Dworcu Głównym w Katowicach.
Szklarska Poręba Płonie
18-09-2013
Siedzieli przy stole, słuchając opowieści o tym, jak było kiedyś i jak jest dziś. To z tego stołu i z tych opowieści wyłoniła się grupa aktywnych mieszkańców.
Bajki w Elblągu
Czytają wszyscy. Nawet prezydent miasta wziął się za bajki i zaczął czytać.
Organizowanie Społeczności Lokalnej: Szkolenia okiem uczestnika
17-09-2013
Forma szkolenia pozwoliła w sposób praktyczny wykorzystać pozyskaną wiedzę, rozbudziła naszą wyobraźnię - mówi Beata Przerwa uczestniczka szkolenia Organizowanie społeczności lokalnej – aktywna pomoc społeczna z Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kozienicach w rozmowie z Moniką Makowiecką
Co się zmienia na Rakowie?
16-09-2013
Smutne dzieci, obojętni mieszkańcy zasiedlający zniszczone kamienice, zaniedbana i bezludna przestrzeń wokół budynków. Tak jeszcze dwa lata temu można było opisać podwórze przy ulicy Limanowskiego 47/49 w Częstochowie. A jak jest dzisiaj?
Parytety w opałach
13-09-2013
Jak trzeba komuś pomóc, to pomagamy – mówi pani Jadwiga z gminy Sawin, która jest wiceprzewodniczącą Rady Gminy, wiceprzewodniczącą Stowarzyszenia Kobiet Gminy, członkinią Towarzystwa Regionalnego, no i jeszcze śpiewa w zespole Wrzos.
Podwórko odczarowane
12-09-2013
Gdy mieszkańcy podwórek zauważyli, że ktoś się ich miejscem interesuje, sami zaczęli działać – opowiada Michał Skiba
Balansowanie na linie – wspólnotowy łańcuch?
30-08-2013
Niedawno w Centrum Społecznym Paca 40 odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Spotkały się przedstawicielki wspólnotowych inicjatyw- kobiecej ekonomii społecznej z Fundacji MaMa, Milanowskiego Klubu Mam, Kooperatywy Grochowskiej. Uczestnikom udało się rozebrać na czynniki pierwsze hasło: „ekonomia wzajemnościowa”
Tu nikt nie lubi solo
Lokalne cwaniaczki zobaczyły, że pan Marian czy pan Heniek, wcześniej zaszczuci, teraz są gospodarzami. To i cwaniacy chcą być gospodarzami i już nie wytykają palcami.
Pracownik socjalny jako animator, organizator sieci i lokalny polityk
29-08-2013
Zapraszamy do lektury nowego raportu dotyczącego nowych ról zawodowych pracownika socjalnego wydanego przez Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL i Instytut Spraw Publicznych.
Spacer po Wiśle
Powiśle stworzyło nową jakość, ale nie może zamienić się w punkty z drogimi i modnymi klubami, w których nie ma miejsca dla wszystkich mieszkańców – tłumaczy Zosia, mieszkanka Powiśla.
Senior nie ma czasu chorować
Choć na głowie siwy włos, a statystyka zakwalifikowała ich już do „popro­dukcyjnych”, oni się nie poddają. – Nigdy w życiu nie byłam na wyciecz­ce. Nie myślałam, że pojadę gdzieś i zobaczę takie rzeczy – mówią.
Miodowe lata w Maciejowie
14-08-2013
W Maciejowie można teraz dowiedzieć się nawet, jak pszczoły i miód uka­zane są w Biblii: „Dobre słowa są plastrem miodu, słodyczą dla gardła, lekiem dla ciała” (Prz 16,24).
Nie twórzmy barier
18-07-2013
Radomskie Forum Integracyjne – kooperacja  we wspólnej sprawie
Otwieramy bramy
O wdrażaniu modelu organizowania społeczności lokalnej w  Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomsku, z Andrzejem Barszczem Dyrektorem Ośrodka i Beatą Kotlicką Zastępcą Dyrektora - rozmawia Monika Makowiecka.
Uśpieni
17-07-2013
Sułów odzyskuje blask. Wystarczy hasło „Stara Remiza”. I już wszyscy wiedzą, że coś się dzieje.
Czas dla seniora
Zamieszkują na jednym z lubelskich osiedli, są samotni, nie wychodzą z domów, nie radzą sobie z problemami, osoby te spotkała Justyna Flisek - organizatorka społeczności lokalnej pracująca w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, i zapoczątkowała pracę metodą organizowania społeczności lokalnej.
Pusty cokół
16-07-2013
Po 66 latach nieobecności, po setkach rozmów i negocjacji – do Prudnika powróciła Diana.
Wykorzystujmy możliwości ludzi
Aby pomoc społeczna mogła być skuteczna, musi zachęcać mieszkańców by nauczyli się brać sprawy w swoje ręce, my to robimy, mówi Iwona Borysiuk Wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie w rozmowie z Moniką Makowiecką.
Kolory pomocy społecznej w wakacje na dworcach
10-07-2013
Co robi pracownik socjalny? Czym dla mnie jest pomoc społeczna? Od 10 lipca br na Dworcu Centralnym w Warszawie można oglądać wystawę o pracownikach socjalnych testujących nowe standardy w pomocy społecznej w Polsce. Czy zaowocują zmianą Ustawy o pomocy społecznej?
Model OSL – wiele już robimy
01-07-2013
Trwają szkolenia, pt. „Organizowanie społeczności lokalnej – aktywna pomoc społeczna”. Tym razem z modelem OSL, zapoznawały się pracowniczki socjalne z MOPS w Radomiu.
Dama radzi sobie sama
28-06-2013
Chciałyśmy je wyrwać z szarości dnia, pobudzić, dać bodziec – wspomina Barbara Kowal, prezeska zarządu. Ale na wsi kobiety wyciągnąć z domu jest trudno. Stowarzyszenie Lejdis wyrosło z projektu.
To jest nasze miejsce!
26-06-2013
Tak o wspólnie zorganizowanym miejscu spotkań, mieszczącym się w budynku socjalnym, mówią mieszkańcy radomszczańskich ulic: Kolejowej, Św. Rozalii i Zgody.
Lublin zasmakował w OSL
25-06-2013
O wdrażaniu metody OSL w lubelskich społecznościach z Edytą Bujalską - Pawlak wykonującą obowiązki Zastępcy Dyrektora ds. pomocy środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie i Agatą Malec - Tylutko  pracownikiem Działu ds. pomocy środowiskowej, rozmawia Monika Makowiecka.
Katowickie inspiracje
21-06-2013
„Ludzkie życie polega na tym, żeby podawać rękę, jeżeli Państwu brakuje tej ręki, to przyjedźcie do Szopienic, tutaj ją znajdziecie” – słowa te, zasłyszane podczas wizyty studyjnej na Śląsku zapadły w pamięci edukatorów.
Babskie ruszenie na dwanaście kół
O tym, jak koniec okazał się początkiem i skąd się wzięły babskie wieczory i glejt podpisany przez „Króla”.
Powstało Ogólnopolskie Forum Organizatorów Społeczności Lokalnych!
18-06-2013
Grupa pracowników socjalnych – organizatorów społeczności lokalnej podczas Konferencji Pracowników Socjalnych powołała Ogólnopolskie Forum OSL. Specjalny zespół koordynacyjny  opracuje podstawy programowe  i przygotuje spotkanie, które odbędzie się na początku przyszłego roku.
Bielsko-Biała: Organizatorzy społeczności wychodzą w teren
13-06-2013
Za nami drugi dzień Forum Organizatorów Społeczności Lokalnej. Dziś uczestnicy podzieleni na grupy wyszli na miasto, by w ramach ćwiczeń przeprowadzić badania terenowe i przygotować profile społeczności.
Organizatorzy społeczności lokalnej w Bielsku-Białej
12-06-2013
Do Bielska-Białej przyjechało niemal 100 pracowników socjalnych. Spotykają się, by rozmawiać o założeniach i perspektywach nowej roli pracownika socjalnego: organizatora społeczności lokalnej.
Poszukiwania animatorów społecznych trwają!
29-05-2013
Reprezentują środowiska miast, miasteczek, osiedli i wsi. Pokazują, że animacja może być wszędzie i pod każdą postacią. W pracy z młodzieżą, osobami starszymi, matkami, dziećmi czy rodzinami. Pracują wszędzie tam gdzie są ludzie, z ludźmi i dla ludzi. Wiemy, że w Waszych środowiskach jest wielu ludzi, którzy ożywiają społeczności, są swojego rodzaju „iskrą społeczną”, dzięki której możliwa jest zmiana. Poszukajcie ich już dzisiaj!
Zmieniamy pomoc społeczną
20-05-2013
Co zrobić, aby pieniądze przeznaczane na pomoc społeczną przynosiły lepsze rezultaty, a pracownicy socjalni mieli większą satysfakcję z wykonywanej pracy? Sposobem ma być organizowanie społeczności lokalnej czyli praca z całymi społecznościami lokalnymi ukierunkowana na aktywizację mieszkańców. Właśnie ruszył wielki program szkoleniowych, w ramach którego 3 tys. pracowników socjalnych poznaje metodę pracy ze społecznością.
Trudna miłość do Montwiłła
16-05-2013
Chodziło o dokonanie zmiany w myśleniu. Bo oni wciąż postrzegani byli jako źli chuligani, którzy potrafią robić tylko złe rzeczy.
Siła w mieszkańcach
Monika Dukat z Ośrodka Pomocy Społecznej w  Śremie potwierdza, że praca metodą OSL zaplanowana i prowadzona regularnie przez kolejne lata zmienia lokalne społeczności. Jak  mówi w rozmowie z Moniką Makowiecką: „mieszkańcy mają już świadomość, że tkwi w nich siła, dzięki temu są w stanie własnym działaniem rozwiązywać dotykające ich problemy”.
Lubelskie ruszyło
14-05-2013
Za nami szkolenie upowszechniające model organizowania społeczności lokalnej dla pierwszej grupy pracowników socjalnych z woj. lubelskiego. To były dwa dni pełne zdobywania wiedzy, wymiany doświadczeń i wzajemnej inspiracji do pracy ze społecznością.  
Czas na zmiany
13-05-2013
O doświadczeniach z realizacji metody środowiskowej pracy socjalnej oraz początkach wdrażania metody organizowania społeczności lokalnej (OSL), z Ewą Kozłowicz kierownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czarnkowie rozmawia Monika Makowiecka.
Jak opracować mapę zasobów i potrzeb?
09-05-2013
Mówi się, że mapa zasobów i potrzeb jest podręcznym narzędziem organizatora społeczności lokalnej, ale aby była użyteczna i po opracowaniu nie trafiła jedynie do szuflady lub na półkę, powinna być rzetelnie przygotowana, zawierać szeroko zaprezentowane wyniki z diagnozy zakończone wnioskami i planem działań.
Wszyscy Święci na blokowiskach
08-05-2013
Czy znają swoich sąsiadów? Albo czy mają potrzebę bliskości z człowie­kiem zza ściany? Jego łóżko znajduje się 30 centymetrów od ich łóżka. Czy to wiedzą?
Warto dokonać zmiany
07-05-2013
Proces zapoczątkowany metodą centrum aktywności lokalnej, przerodził się w profesjonalne wdrażanie metody organizowania społeczności lokalnej. O trudach i sukcesach  mu towarzyszących z Dominiką Wójcik z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu rozmawia Monika Makowiecka.
Czy warto rozmawiać?
26-04-2013
Po co rozmawiać z ludźmi, społecznością lokalną z obszaru wybranego do pracy metodą OSL? Czy jest to konieczne zadanie, i jak może zaważyć na pracy organizatora społeczności lokalnej?
Wszystko można, tylko trzeba chcieć.
Zauważyłam, że w każdym człowieku jest potencjał. Świadomość tego dodaje mi skrzydeł, mówi Maryla Busłowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łapach w rozmowie z Moniką Makowiecką.
Ludzie Księgi
Księga mówi, że najbliżej nas jest świat spraw sąsiedzkich. I że ksiądz patrzy na parafian jak na członków rodziny. A wiadomo, że krewni nie zawsze są powodem do dumy. Księgę zebrali mieszkańcy Pogorzyc.
Konkurs: Do wygrania gra planszowa „Społeczność w działaniu”!
25-04-2013
Dla pierwszych dziesięciu osób, które poprawnie odpowiedzą na nasze pytanie konkursowe mamy wyjątkową grę planszową pokazującą jak wygląda praca ze społecznością prowadzona przez organizatora społeczności lokalnej!
Społeczność na planszy!
17-04-2013
Już jest! Po wielu miesiącach pracy poświęconych na opracowanie koncepcji, testy, prace nad grafiką i druk, właśnie przyjechała do nas z drukarni gra planszowa „Społeczność w działaniu”!
Żółtodzioby ocalić od zapomnienia
16-04-2013
Dotychczas za bramę podwórka przy ulicy Warszawskiej 5 mało kto za-glądał. A potem nagle zajrzał ‒ upcykling.
Siła synergii na Starym Przedmieściu
09-04-2013
Stare Przedmieście, zabytkowy fragment śródmieścia Gdańska. Kiedyś ‒ szarość i marazm. Dziś ‒ ludzie powychodzili z kokonów. Skąd taka zmiana?
Jak wybrać społeczność do pracy metodą OSL?
29-03-2013
Co skłania organizatorów społeczności lokalnej do realizowania metody OSL w określonej społeczności? Czy na wybór ma wpływ, np.: specyfika terytorium, struktura demograficzna, występujące zasoby, ogólnie panujące stereotypy, a może wygląd środowiska?  
Jeszcze więcej aktywnych społeczności!
Zapraszamy do lektury kolejnego, trzeciego, tomu publikacji „Aktywne Społeczności. Zmiana Społeczna. Katalog Praktyk”. W książce kolejne historie lokalnych społeczności, które wychodzą z inicjatywą, organizują się, rozwiązują problemy, które przed nimi stoją.
Uwierzyć w ludzi
28-03-2013
Obawy będą zawsze, ale nie zniechęcą mnie do pracy, bo wierzę w ludzi - mówi Ewa Rypińska organizatorka społeczności lokalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomiu w rozmowie z Moniką Makowiecką
Chcemy być profesjonalistami
27-03-2013
Ośrodki pomocy społecznej wraz z decyzją o pracy metodą organizowania społeczności lokalnej (OSL), wprowadzają stosowne zapisy w aktach prawnych wyznaczających zasady ich funkcjonowania. Od  1 lipca 2012 znaczące zmiany wprowadzono również w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomiu. Jak to zrobili i na co położyli nacisk, dążąc do profesjonalnego wdrażania metody OSL?
Otwieramy się na ludzi
18-03-2013
Kiedy od odwiedzającego ją sołtysa jednej z wiosek usłyszała: „A bo u nas nic się nie dzieje, a mówią, że wy takie różne rzeczy z ludźmi robicie”, poczuła przypływ energii do działania -  był to impuls do rozpoczęcia pracy OSL w kolejnej społeczności lokalnej. Oby jak najwięcej takich „raczkujących” społeczników  - mówi Elżbieta Adrabińska z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Czarnowie.
W Wejherowie o pracy ze społecznością
13-03-2013
O tym co łączy organizowanie społeczności lokalnych (OSL) z pracą środowiskową i społecznością lokalną, oraz jak pracują w społecznościach lokalnych przedstawiciele pomorskich ośrodków pomocy społecznej, mogli usłyszeć uczestnicy konferencji zorganizowanej 5 marca 2013 roku w Wejherowie.
Wejherowo pokazuje jak pracować ze społecznością
12-03-2013
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wejherowie nie tylko odnosi sukcesy w pracy ze społecznością z wykorzystaniem metody OSL, ale potrafi też dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału filmowego emitowanego w TTM (Twoja Telewizja Morska).
Trzeci sektor: Praca socjalna w organizacjach pozarządowych
28-02-2013
Gorąco zachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem kwartalnika "Trzeci Sektor". Specjalny numer magazynu porusza tematykę  wykonywania pracy socjalnej przez organizacje pozarządowe.
Jak przygotować ośrodek pomocy społecznej do wdrażania metody OSL?
Wiedza, umiejętności, otwarta kadra, zmiana w postrzeganiu ludzi, ujęcie OSL w dokumentach określających ramy działania ośrodka i przychylność lokalnych władz, czy to recepta na powodzenie pracy metodą OSL?
Dlaczego w Przedborzu zdecydowali się na pracę metodą OSL?
„Wymagajmy od siebie, choćby inni od nas nie wymagali” to słowa, do których wracam przy podejmowaniu nowych wyzwań – mówi Renata Łuczyńska Kierownik  Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przedborzu w rozmowie  z Moniką Makowiecką.
Wolontariat w organizowaniu społeczności lokalnej
Wolontariat to narzędzie wspierające w metodzie organizowania społeczności lokalnej (OSL), wykorzystywane przez organizatorów społeczności lokalnej w procesie pracy z mieszkańcami, sprzyja ich aktywizowaniu i wzmacnia rozwój społeczności lokalnej.
Łapy: Ludziom zaczyna się chcieć
07-02-2013
Na początek entuzjazm i ciekawość, potem solidne przygotowania i trafny  wybór społeczności, dalej próbowanie, sprawdzanie i angażująca współpraca, czy to wystarczy? O pracy metodą OSL z Katarzyną Żukowską - Koc z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łapach - rozmawia Monika Makowiecka.
Czy metoda organizowania społeczności lokalnej (OSL), jest zarezerwowana dla zespołów pracy ze społecznością?
28-01-2013
Kto i w jakim zakresie może angażować się w pracę ze społecznością? Jak współpracować realizując OSL? Co sprzyja dobrej współpracy, a co ją utrudnia? Te pytania nurtują zarówno pracowników socjalnych realizujących zadania w terenie, jak i organizatorów społeczności lokalnej pracujących w tejże społeczności.
Próbujemy zmieniać Wólkę Profecką w Puławach
Dla mnie bardzo ważne jest włączanie się kolejnych osób, we wspólnie podejmowane działania - mówi Pani Kinga Dziewit lokalna liderka osiedla Wólka Profecka w rozmowie z Moniką Makowiecką.
Rybnik: Czas na zmiany
25-01-2013
Zachęcamy do obejrzenia kolejnego filmu pokazującej w jaki sposób pracownicy socjalni wspólnie z mieszkańcami wprowadzają zmiany w swoim najbliższym otoczeniu. Tym razem zapraszamy do Rybnika.
Zagraniczne doświadczenia związane z rozwojem lokalnym – nowa publikacja
16-01-2013

Zapraszamy do lektury kolejnej z serii tłumaczeń publikacji zagranicznych skierowanych do pracowników socjalnych pracujących metodą środowiskową - „Więcej miejsca dla rozwoju społeczności lokalnej” autorstwa Michaela Pitchforda i Paula Hendersona.

Organizowanie społeczności lokalnej na „Trzech Podwórkach”
08-01-2013
Zmiany w ludziach, to argumenty, z którymi się nie dyskutuje – mówi Anna Kowalczyk organizatorka społeczności lokalnej z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomsku w rozmowie z Moniką Makowiecką.
O co chodzi z tymi podwórkowymi choinkami?
04-01-2013

Podwórkowa choinka, zwyczajna akcja czy element procesu pracy ze społecznością? To pytanie nasuwa się gdy z ośrodków pomocy społecznej, realizujących metodę organizowania społeczności lokalnej, nadchodzą informacje o podwórkowych wydarzeniach, odbywających się w okresie przedświątecznym.

„Prostowanie” Zakrętu [WIDEO]
02-01-2013

Czy mieszkańcy osiedla, które nie ma dobrej opinii wśród pozostałych mieszkańców miasta potrafią zmieniać swoje osiedle i jednocześnie poprawić swój wizerunek? Mogą! Potrzebne. jest jednak wsparcie organizatora społeczności lokalnej. Zapraszamy do obejrzenia filmu Jakuba Piątka o mieszkańcach osiedla Leopoldowo we Włocławku.

Budowanie wspólnej reprezentacji zawodowej pracowników socjalnych
21-12-2012
Jakiej reprezentacji zawodowej chcieliby pracownicy socjalni? Obowiązkowego samorządu zawodowego? Dobrowolnego samorządu zawodowego? Dobrowolnego ogólnopolskiego stowarzyszenia czy kilku dobrowolnych specjalistycznych stowarzyszeń?
Aktywizowanie mieszkańców przez NGO

O aktywizowaniu lokalnych społeczności przez organizacje pozarządowe, narzędziach jakie wykorzystują, metodach i źródłach finansowania działań pisze Zbigniew Wejcman w artykule "Rola organizacji pozarządowych w aktywizacji społeczności lokalnej wokół zagadnień integracji społecznej" w pierwszym numerze "Prac Laboratorium Innowacji Społecznej"

Przygoda z organizowaniem społeczności lokalnej

Zwyczajnie spotykamy się, planujemy działania, potem je realizujemy, proces trwa…. Dla mieszkańców jest ważne, że są uczestnikami wydarzeń, które zmieniają na lepsze ich samych i ich otoczenie – mówi Katarzyna Kobiałka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach w rozmowie z Moniką Makowiecką.

Wdrażanie OSL: Sukcesy i wyzwania
14-12-2012

Uczestnicy pilotażowego wdrażania metody organizowania społeczności lokalnej dostrzegli jak ożywcza i satysfakcjonująca może być praca ze społecznością. Praktyka pracy socjalnej ze społecznością, jak i wzbogacanie wiedzy na temat prowadzenia tej pracy, okazały się inspirujące i odkrywcze – pisze Krystyna Wyrwicka, Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. 

Jak promować metodę organizowania społeczności lokalnej?

„Głucho jak w Głusku”, „Samotność – kiepskie towarzystwo”, „Witaj w krainie gdzie obcy ginie” – to hasła promujące organizowanie społeczności lokalnych w trzech miejscach Lublina. (OSL).

Aktywni mieszkańcy Szkarskiej Poręby [TV CAL]
11-12-2012

Uniwersytet III wieku, Partnerstwo „Zdolna Dolna”, Szklarska Majówka – wszystko to dzieje się w niewielkiej miejscowości jaką jest Szklarska Poręba. Mieszkańcy „Szklarskiej” są kreatywni i przedsiębiorczy. Ich aktywność miała szansę się ujawnić dzięki wsparciu organizatorów społeczności lokalnej z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szklarskiej Porębie. Wszystko to można zobaczyć na filmie Jakuba Piątka.

Człowiek z pasją zmiany – praktyczne spojrzenie na organizowanie społeczności lokalnej
10-12-2012

Ludzi nie trzeba się bać … trzeba naprawdę lubić swoją pracę i wiedzieć, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście, trzeba pamiętać o tym, że nie jesteśmy na bezludnej wyspie i mamy wokół siebie kilka osób, jak nie kilkanaście, do których możemy się zwrócić o pomoc – mówi Piotr Kidawa, organizator społeczności lokalnej z Częstochowy w rozmowie z Moniką Makowiecką.

Piąty Jarmark na Nikiszu
04-12-2012

Centrum Aktywności Lokalnej w Nikiszowcu i społeczność Nikiszowca zapraszają na V Jarmark Na Nikiszu, który odbędzie się 8-9 grudnia 2012r. w katowickim Nikiszowcu.

Drugi numer „Prac Laboratorium Innowacji Społecznej”
30-11-2012

Zapraszamy do lektury kolejnego numeru „Prac Laboratorium Innowacji Społecznej” zatytułowanej „W stronę aktywnych służb społecznych”. Publikacja porusza problematykę działań aktywizacyjnych podejmowanych przez polskie służby społeczne.

Katowickie Szopienice: aktywizowanie mieszkańców jest możliwe! [TV CAL]

Mieszkańcy dzielnicy, która ma złą sławę potrafią być aktywni, zorganizować się i drobnymi krokami zmieniać swoje otoczenie na lepsze – potrzebują do tego jednak wsparcia kompetentnej osoby – organizatora społeczności lokalnej. O tym właśnie jest film Jakuba Piątka o jednej z katowickich dzielnic – Szopienicach.

Konferencja Pracowników Socjalnych: Aktywna Pomoc Społeczna
29-11-2012

Wyniki pilotażowego wdrażania metody organizowania społeczności lokalnej w ośrodkach pomocy społecznej, pokazy filmów, debaty z ekspertami, warsztaty prowadzone przez zagranicznych gości – tak wyglądała Konferencja Pracowników Socjalnych „Usługa społeczna na rzecz aktywnej integracji”.

Organizowanie społeczności lokalnej – w kierunku rozwiązań systemowych
28-11-2012

O tym jakie są systemowe perspektywy wdrożenia modelu organizowania społeczności lokalnej mogliśmy się dowiedzieć podczas ostatniego dnia Konferencji Pracowników Socjalnych „Usługa społeczna na rzecz aktywnej integracji”.

Organizowanie społeczności lokalnej po angielsku
27-11-2012

Za nami drugi dzień Konferencji Pracowników Socjalnych „Usługa społeczna na rzecz aktywnej integracji”. Dziś naszymi przewodniczkami były Ann Hindley i Val Harris, brytyjskie ekspertki z wieloletnim doświadczeniem pracy z lokalnymi społecznościami.

Konferencja Pracowników Socjalnych: Od teorii do praktyki
26-11-2012

Wprowadzenie do tematyki organizowania społeczności lokalnej, wyniki pilotażowego wdrażania metody OSL, panel ekspercki, pokaz filmów i dyskusja. Tak minął pierwszy dzień Konferencji Pracowników Socjalnych „Usługa społeczna na rzecz aktywnej integracji”.

Co wydarzyło się w Charzykowach, 21 listopada 1989 roku?
21-11-2012

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego, będący jednocześnie świętem wszystkich pracowników pomocy społecznej. Jest to doskonała okazja do złożenia podziękowań za trud pracy i zaangażowanie w działania na rzecz drugiego człowieka – pisze Monika Makowiecka, ekspertka Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL.

Konkurs na Dzień Pracownika Socjalnego

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego wszystkim pracownikom socjalnym i wszystkim pracownikom służb społecznych składamy najlepsze życzenia i wyrazy uznania za trud wkładany w codzienną pracę.

Uwarunkowania prawne środowiskowej pracy socjalnej
19-11-2012
O tym jakie są prawne uwarunkowania środowiskowej pracy socjalnej w Polsce pisze Cezary Miżejewski, niezależny polityk społeczny w „Pracach Laboratorium Innowacji Społecznej”.
Jak zmienili się pracownicy socjalni przez ostatnie 20 lat?
16-11-2012

W ciągu ostatnich 20 lat zmieniła się Polska i zmienił się system funkcjonowania pomocy społecznej. Ale Jakie zmiany zaszły w grupie zawodowej pracowników socjalnych w tym okresie? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Marta Łuczyńska analizując wyniki różnych badań pracowników socjalnych prowadzonych w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Jaki jest pracownik socjalny w Polsce?
14-11-2012

Jakie zalety widzą pracownicy socjalni w swojej pracy? Jakie są źródła stresu w ich zawodzie pracownika? Ile zarabiają? – na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w artykule Marioli Bieńko  „Wybrane tożsamościowe aspekty zawodu pracownika socjalnego” opisującego wyniki badań prowadzonych przez Instytut Spraw Publicznych.

Polscy “community workers” z certyfikatami
09-11-2012
Kilkudziesięciu pracowników socjalnych z całej Polski właśnie zakończyło trwający ponad półtora roku kurs szkoleniowy, który gruntownie przygotował ich do pełnienia roli organizatorów społeczności lokalnej.
Nagroda dla dyrektorki OPS w Radlinie
07-11-2012
Jedną z laureatów tegorocznej edycji Konkursu dla Animatorów Społecznych im. Heleny Radlińskiej jest Krystyna Kryszewska, kierująca pracą OPS w Radlinie. Kapituła konkursu doceniła sposób, w jaki zachęca ludzi do współdziałania oraz wzmacnianie warsztatu pracy socjalnej.
Wioska tematyczna tworzona przez mieszkańców osiedla socjalnego [WIDEO]
30-10-2012
Zapraszamy do obejrzenia reportażu filmowego na temat mieszkańców osiedla socjalnego w Wejherowie, którzy przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej budują Wakacyjną Wioskę Tematyczną.
Doświadczenia w pracy środowiskowej
Czy w Polsce istnieją warunki sprzyjające rozwojowi animacji? Jakie są przeszkody i możliwości w tym zakresie,  o co warto zadbać, aby animacja stała się powszechnie stosowanym modelem pracy ze społecznością lokalną?
Konferencja Pracowników Socjalnych w Warszawie

Wszystkie osoby zainteresowane aktywną pomocą społeczną zapraszamy na kolejną Konferencję Pracowników Socjalnych, która odbędzie się w terminie 26-28 listopada 2012. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Minister Pracy i Polityki Społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Nowe role pracownika socjalnego
Czy pracownicy socjalni podejmują lub chcą podejmować przewidziane dla nich nowe role: animatora społecznego, organizatora sieci, lokalnego polityka społecznego?
Partycypacja społeczna: Budujemy e-platformę
E-platforma jest narzędziem informatycznym budowanym i rozwijanym w ramach projektu systemowego „Decydujmy razem” Syntetycznie ujęte cele e-platformy,  zawierają postulat stworzenie wszechstronnego narzędzia służącego z jednej strony edukacji w zakresie partycypacji społecznej, a z drugiej komunikacji pomiędzy realizatorami, animatorami i osobami spoza projektu zainteresowanymi problematyką partycypacji społecznej.
Katowice: Jak skutecznie wdrażać metodę Organizowania Społeczności Lokalnej
Co przeszkadza we wdrażaniu metody środowiskowej w instytucjach pomocy społecznej i jak możemy przezwyciężyć te trudności? – O tym dyskutowali w Katowicach przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za kształtowanie i realizowanie polityki społecznej.
W Warszawie o nowej roli pracownika socjalnego
19-10-2012
Animatora lokalny, organizator sieci społecznych i lokalny polityk społeczny – takie nowe role dla pracowników socjalnych przewiduje model Organizowania Społeczności Lokalnej wypracowany wspólnie przez CAL i ISP. O wyjątkowych efektach jakie przynosi wykorzystanie tej metody, ale też trudnościach, z którymi trzeba się zmierzyć, rozmawiano podczas seminarium w Warszawie. 
Nowa publikacja: Brytyjskie doświadczenia pracy ze społecznością
12-10-2012

Zapraszamy do lektury nowej publikacji napisanej przez praktyków brytyjskich od wielu lat zajmujących się organizowaniem społeczności lokalnych. W obszernej książce znaleźć można wiele praktycznych doświadczeń, które mogą być dobrą inspiracją do działań podejmowanych na polskim gruncie.

W Toruniu o aktywizowaniu mieszkańców przez ośrodki pomocy społecznej
11-10-2012

Czym jest organizowanie społeczności lokalnej i jak wygląda ono w praktyce – tego można się było dowiedzieć podczas pierwszego z cyklu seminariów poświęconych tematyce OSL. W Toruniu spotkały się osoby kształtujące i realizujące regionalną oraz lokalną politykę społeczną.

Katowice: Seminarium na temat Organizowania Społeczności Lokalnej
28-09-2012
Czym jest model Organizowania Społeczności Lokalnej? Jak w praktyce wyglądają działania OSL podejmowane przez pracowników socjalnych? Jak zaangażować społeczność lokalną? Odpowiedzi na te pytania będą szukać uczestnicy seminarium „Organizowanie Społeczności Lokalnej – od założeń do praktyki”, które odbędzie się w dniach 22-23 października w Katowicach, na które zaprasza CAL.
Dlaczego są pracownikami socjalnymi i czy są zadowoleni?

56 proc. pracowników socjalnych zdecydowało się na wybór tego zawodu, bo chcą pomagać innym. Wśród osób w wieku do 25 lat ten odsetek wzrasta do 66 proc. – wynika z badań prowadzonych przez Instytut Spraw Publicznych.

„Głęboka woda” zdobywcą Prix Italia 2012

„Głęboka woda” – serial Magdaleny Łazarkiewicz, którego bohaterami są pracownicy socjalni zdobył Nagrodę Prix Italia dla najlepszego serialu w 64 edycji prestiżowego festiwalu Prix Italia.

Pracownicy socjalni o swojej pracy
Co pracownicy socjalni myślą o swojej pracy, swoich przełożonych, kolegach i osobach, którym na co dzień pomagają? Z jakich narzędzi i metod korzystają i jak oceniają ich użyteczność?
Partnerstwa lokalne: Gdzie bywała Czarna Mańka?
Jak tu było? – Była wielka górka na wybiegu przedszkola przy Zakrzewskiej, która w rezultacie zawsze okazywała się śpiącą ośmiornicą. Pamiętam też smak parówek, które mama kupowała w mięsnym na Stępińskiej – przypomina sobie Karolina Witkowska z partnerstwa „Moje Sielce”.
Seminarium na temat Organizowania Społeczności Lokalnej w Warszawie
27-09-2012
Czym jest model Organizowania Społeczności Lokalnej? Jak w praktyce wyglądają działania OSL podejmowane przez pracowników socjalnych? Jak zaangażować społeczność lokalną? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi będą szukać uczestnicy seminarium „Organizowanie Społeczności Lokalnej – od założeń do praktyki”, które odbędzie się w dniach 15 – 16 października w Warszawie, na które zaprasza CAL.
Wolontariat w Szopienicach
Jak wygląda wolontariat w praktyce? Jak widzą go osoby, które uzyskują pomoc, a jak sami wolontariusze? Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu na temat wolontariatu w Szopienicach.
Weź udział w Rzeczpospolitej Lokalnej 2020!
06-09-2012
Krajowy Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL zapraszają do udziału w wydarzeniu “Rzeczpospolita lokalna. Sejm społeczników, bojowników i ekspertów”. Wydarzenie pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odbędzie się 19 – 20 września 2012 r. w Warszawie.
Seminarium na temat Organizowania Społeczności Lokalnej w Toruniu
05-09-2012
Czym jest model Organizowania Społeczności Lokalnej? Jak w praktyce wyglądają działania OSL podejmowane przez pracowników socjalnych? Jak zaangażować społeczność lokalną? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi będą szukać uczestnicy seminarium „Organizowanie Społeczności Lokalnej – od założeń do praktyki”, które odbędzie się w dniach 2 – 3 października w Toruniu, na które zaprasza CAL.
Jaki jest wizerunek pracowników socjalnych?
13-08-2012

Pracownik socjalny nie ma lekko. Jego praca z definicji jest stresująca i odpowiedzialna, a na dodatek mniej  dookreślona od pracy policjanta czy lekarza. Nie jest też łatwo powiedzieć społeczeństwu, na czym polega praca socjalna, ani wyjaśnić, czemu służy system pomocy społecznej i dlaczego trzeba przeznaczać na ten cel pieniądze.

Bałwan z szafy
10-08-2012
Jestem uzależniona, już 10 lat się wymieniam. Zobaczyłam to w Londynie. Tam dziewczyny chodziły na takie małe „swapy” po domach. Potem wymieniałam się przez internet – mówi Jolanta Walczyk współzałożycielka portalu Ekorodzice, i jedna z tych, które szafing w Kuźni wymyśliły.
We wtorki latamy na miotłach
09-08-2012

Kiedyś nikt nie latał, miotły były pochowane , albo służyły do czego innego. Ale teraz latają – w każdy wtorek. Kobiety z Pniowna spotykają się, by spędzić razem czas, ale też zawalczyć o transport dzieci do szkoły, o drogę, o remont

Sukces ochockiego Dnia Sąsiada
30-07-2012

Przez trzy majowe dni w Dniu Sąsiada na warszawskiej Ochocie wzięło udział ok. 1170 osób. Świętowano aż w 14 miejscach! Wysoka frekwencja jest wynikiem współpracy przedstawicieli organizacji oraz najaktywniejszych mieszkańców.

Koalicja, która społecznie “bąbluje”
25-07-2012
- Jesteśmy tu nie do końca jak dom kultury, ani też organizacja pozarządowa. To miejsce dla mieszkańców. Słuchamy ich uważnie. Nie wyobrażam sobie pracy w pojedynkę. Grupa daje poczucie bezpieczeństwa, jest bardziej kompetentna, kolorowa, różnorodna, silniejsza – podkreśla Grażyna Gnatowska z Koalicji na rzecz Ochoty w rozmowie z ngo.pl.
Już wkrótce poznamy nowych laureatów konkursu im. Heleny Radlińskiej
24-07-2012

Niemal 50 osób zostało zgłoszonych w tegorocznej edycji Konkursu dla Animatorów Społecznych im. Heleny Radlińskiej. Kandydaci reprezentowali środowiska miast, miasteczek, osiedli i wsi. Pokazali, że animacja może być wszędzie i pod każdą postacią. W pracy z młodzieżą, osobami starszymi, matkami, dziećmi czy rodzinami. Animatorzy pracują wszędzie tam gdzie są ludzie, z ludźmi i dla ludzi.

Fantazja z Papugą
13-07-2012
– Moje życie to była butelka – mówi krótko. 51-letni Kazimierz Papuga mieszka w Karwnie na Pomorzu razem z trzystoma innymi mieszkańcami. To dawny PGR. Jego historia nie różni się od dziesiątek innych pegeerów z całej Polski.
Hazardziści
06-07-2012

Zaryzykowała Marta Niewczas, członek stowarzyszenia „Tratwa Szczecinek” i pracownik MOPS-u w Szczecinku. Zebrano 7 370 zł. Ale po kolei. W Szczecinku niedobrze się dzieje z młodymi, tak przynajmniej mówią w MOPS-ie. Są wybryki chuligańskie, alkohol, narkotyki. Pouczysz, dasz karę, to jeszcze bardziej się buntują, odwrotny skutek.

Dzień Starego Miasta w Policach
02-07-2012
Instytucje publiczne, organizacje pozarządowe i zwykli mieszkańcy Osiedla Stare Miasto w Policach zorganizowali się i wspólnymi siłami przygotowali lokalny festyn. To pierwszy krok w kierunku wspólnego działania na rzecz rozwiązywania lokalnych problemów.
Pożegnanie z FAS
25-06-2012
Trzeci i ostatni dzień Forum Animatorów Społecznych w Waplewie upłynął pod znakiem sesji warsztatowych. Integracja społeczności lokalnej przez produkt regionalny, praca z wolontariuszami, aktywizacja młodzieży – to tylko niektóre z tematów, którym poświęcone były spotkania.
Co się dzieje w Kaczym Bagnie
24-06-2012

Drugi dzień Forum Animatorów Społecznych w Waplewie upłynął pod znakiem wizyt studyjnych. Wszystkie można podsumować podobnie: zastrzyk pozytywnej energii i moc inspiracji do dalszych działań animacyjnych.

Animatorzy społeczni o współpracy
23-06-2012

Za nami pierwszy dzień Forum Animatorów Społecznych. Do Waplewa na Mazurach przyjechało niemal sto osób, by dzielić się doświadczeniami związanymi z animowaniem lokalnych społeczności.

Forum Animatorów Warmii i Mazur
11-06-2012

Za nami III Forum Animatorów Lokalnych w Zalesiu. W wydarzeniu poświęconym tematyce aktywnych społeczności, partnerstw oraz rozwoju lokalnego uczestniczyło aż 200 osób z Warmii i Mazur! Zapraszamy do obejrzenia relacji video!

Zatańcz ze mną w Policach

Już od kilku lat między budynkami komunalnymi przy ul. Bankowej w Policach sąsiedzi spotykają się na wspólnym pikniku. W przygotowaniach do wydarzenia aktywnie uczestniczą mieszkańcy.

„Standardy w Pomocy” zmieniają OPS-y
16-05-2012

Pilotażowa faza projektu „Standardy w Pomocy” rozwija się. W dwuletnim cyklu szkoleniowym uczestniczą pracownicy socjalni z 52 ośrodków pomocy społecznej z całego kraju. Systematycznie robią postępy we wdrażaniu metody Organizowania Społeczności Lokalnej w swoich ośrodkach.

Czy metoda Organizowania Społeczności Lokalnej sprawdza się w praktyce?
02-04-2012
O badaniach na temat oddziaływania pracy socjalnej metodą środowiskową na społeczności lokalne mówi dr Magdalena Dudkiewicz, eskspertka Instytutu Spraw Publicznych, specjalizująca się w problematyce organizacji pozarządowych.
Rozwój OSL w ośrodkach pomocy społecznej
19-03-2012
Jak skutecznie wdrażać model Organizowania Społeczności Lokalnej w ośrodkach pomocy społecznej? Na to pytanie odpowiedzi szukali przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej oraz samorządów lokalnych podczas specjalnego spotkania w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Pilotaż oczami uczestników
14-03-2012
Za nami kolejna sesja szkoleniowa dla pracowników socjalnych przygotowujących się do pełnienia roli organizatorów społeczności lokalnych. Postanowiliśmy w krótkiej sondzie spytać ich o wrażenia i refleksje dotyczące uczestnictwa w cyklu szkoleniowym.