Wszystkie , "Standardy w Pomocy" , Inne publikacje , OSL w praktyce , Sylwetki organizatorów społeczności lokalnej , Zarządzający o metodzie OSL
Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL od początku swojej działalności wspiera aktywność społeczną mieszkańców wsi i miast. Współpraca z animatorami z różnych środowisk w kraju oraz inspiracje zaczerpnięte z doświadczeń z Europy złożyły się na opracowanie modelu aktywnej społeczności. Publikacja nie tylko prezentuje ten model, ale zawiera też wiele inspirujących historii pokazujących, że zmiana może się zacząc od wspólnego tworzenia wieńca dożynkowego, że razem można zbudować boisko i naprawić drogi, że duży problem (taki jak groźba likwidacji szkoły) może stać się impulsem do wielkich, pozytywnych zmian.
Mieszkańcy, którzy społecznie wydają lokalną gazetę, seniorki, które spotykają się w miejskim parku, by razem tańczyć, uczniowie, którzy tworzą grę planszową na temat miasta, w którym żyją – te i wiele innych historii można przeczytać w II tomie Katalogu Praktyk Aktywnych Społeczności. Historie są bardzo różne, ale każda z nich pokazuje w jaki sposób grupy i społeczności potrafią odkryć drzemiącą w nich energię i wpływać na otaczającą ich lokalną rzeczywistość. Opowieści zostały zebrane przez doświadczonych animatorów Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, którzy działają w każdym województwie i poszukują przykładów „aktywnych społeczności”.
Publikacja jest pierwszym opracowniem inaugurującym serię anliz poświęconych środowiskowej pracy socjalnej, która jest efektem prac prowadzonych w ramach Laboratorium Innowacji Społecznej. LIS jest interdyscyplinarnym zespołem dwunastu ekspertów ujmujących zagadnienia związane z organizowaniem społeczności lokalnych w aspekcie praktycznym jak i teoretycznym. Seria „Prace LIS” przedstawia kluczowe uzgodnienia, doświadczenia i rozwiązania, jakie będą wypracowywane na każdym z etapów pracy Laboratorium. Sam tytuł nawiązuje do roboczego charakteru serii, a także laboratoryjnej metody poszukiwań uczestniczących w nim ekspertów.
Publikacja została poświęcona przybliżeniu sytuacji pracowników socjalnych i kondycji pracy socjalnej w Polsce po dwudziestu latach od rozpoczęcia przemian ustrojowych. Tak jak w całej Europie, również w Polsce rośnie w siłę nurt aktywizacji, którego zwolennicy podkreślają, że służby społeczne powinny prowadzić nie tylko programy osłonowe typu safety net, ale także programy ukierunkowane na życiowe usamodzielnianie klientów. W nurcie aktywizacji postrzega się bowiem ideę obywatelstwa przez pryzmat zapewnienia realnych możliwości pełnego uczestniczenia obywateli w życiu społecznym, nie zaś zagwarantowania im określonego katalogu formalnych uprawnień.
Raport pod redakcją Magdaleny Dudkiewicz. Celem publikacji jest dostarczenie wiedzy na temat realiów pracy socjalnej prowadzonej przez pracowników w socjalnych w Polsce. Zebrane informacje i wnioski z ich analizy mają posłużyć skonstruowaniu założeń pracy socjalnej metodą środowiskową oraz strategii jej wprowadzania do systemu pomocy społecznej. Raport powstał na podstawie badań jakościowych przeprowadzonych w 2010 r.
Przygotowana w wersji elektronicznej publikacja „Umiejętności potrzebne w organizowaniu społeczności lokalnej” pod redakcją Val Harris składa się z 14 rozdziałów. Pisana była przez wiele osób, o różnych doświadczeniach i opisujących różnorodne zagadnienia. Książka jest prawdziwą skarbnicą narzędzi, pomysłów, oraz studiów przypadków, którymi podzielili się praktycy organizowania społeczności lokalnych pochodzący z różnych środowisk. S Książka dostępna jest jako całość, jak również w podziale na poszczególne rozdziały ogniskujące doświadczenia związane w określonym zagadnieniem (poznawanie społeczności, określanie potrzeb, skuteczna współpraca itd.) Poszczególne rozdziały publikacji dostępne są tutaj:
http://www.osl.org.pl/nowa-publikacja-brytyjskie-doswiadczenia-pracy-ze-spolecznoscia/