OSIEDLE „BAGNO” W SZOPIENICACH – zmiany są możliwe

Co można zrobić pracując w oparciu o model organizowania społeczności lokalnej? Jak uaktywnić ludzi do zmiany swojego otoczenia? Czy możliwe jest wypracowanie trwałych zmian? Historia Osiedla „Bagno” pokazuje, że zmiany są możliwe i mają charakter trwały.

POCZĄTKI

W październiku 2007 r. na Osiedlu „Bagno” w Szopienicach  nie było nic. Jedynie  cztery mocno zaniedbane budynki mieszkalne, brudne, puste podwórko, dwie stare rozwalające się huśtawki. Mieszkańcy tego osiedla nie cieszyli się dobrą opinią społeczną.

KOLOROWE PODWÓRKO

Dzisiaj osiedle tętni życiem, a jest to efektem pracy i zaangażowania  mieszkańców oraz wspierających ich instytucji. Mieszkańcy  przy wsparciu pracowników MOPS – Centrum Aktywności Lokalnej w Szopienicach oraz Hutniczo- Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej postawili plac zabaw dla dzieci, posadzili kwiaty, dbają o porządek, postawili boisko do siatkówki, organizują sami różne wydarzenia i imprezy okolicznościowe. Grupa mieszkańców założyła też zespół muzyczny. Dozorczyni osiedla stała się wodzirejem zabaw bezalkoholowych i można ją spotkać na wielu festynach i wydarzeniach organizowanych w Szopienicach.

Mieszkańcy „wzięli sprawy w swoje ręce”,  skorzystali ze wsparcia i zmienili swoje otoczenie, dbają o to, co zrobili, przyjmują kolejne wizyty studyjne i z dumą opowiadają o swoich dokonaniach. Pojawia się kolejna potrzeba, brakuje miejsca poza podwórkiem, w którym można się spotkać pogadać, zorganizować zajęcia.

KLUB OSIEDLOWY

Marzec 2013 kolejna zmiana na Osiedlu Bagno. Hutniczo -Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa w Katowicach przyznaje lokal na działalność klubu osiedlowego. To bezpośredni efekt starań naszego stowarzyszenia, pisma skierowanego do Prezesa spółdzielni konsekwentnego wspierania mieszkańców w dążeniu do realizacji planów pracy w społeczności lokalnej. W Klubie Osiedlowym odbywają się co tydzień zajęcia dla dzieci oraz warsztaty artystyczne dla dorosłych.